Sürdürülebilirlik

             Sürdürülebilirlik Nedir?

    İlk olarak 1983 yılında BM’nin “Ortak Geleceğimiz” raporunda sürdürülebilirlik kavramına yer veriliyor. Sürdürülebilirlik kavramı nedir? sorusuna en yalın haliyle, başka canlıların yaşamlarını bugün ve gelecekte tehlikeye sokmadan üretim yapmak şeklinde cevap veriliyor. Oldukça geniş bir kavram olan sürdürülebilirlik; temel olarak çevre koruma, ekonomik büyüme ve sosyal gelişim başlıklarında ele alınıyor.

    Sürdürülebilir çevre anlayışı mevcut kaynakların sınırsız olmadığı ilkesini merkeze koyuyor. Buna göre üretim için harcanan kaynaklar, ihtiyaçlar doğrultusunda azami şekilde kullanılıyor ve böylece sürdürülebilirlik hedefleniyor.

    Ekonomik açıdan sürdürülebilirlik kaynakların adil bir şekilde paylaşılması ve gerektiği kadar tüketilmesi anlamına geliyor. Aşırı tüketim sonucu değerli madenler ve çeşitli gıda kaynakları bitme sınırına yaklaşıyor.

   Sosyal gelişim ve sürdürülebilirlik ilişkisi ise insan haklarının ayrım gözetmeksizin tüm toplumlarda korunmasını konu ediniyor. Bunlar arasında eğitim, sağlık, sosyal adalet, güvenlik, ulaşım, su ve elektrik gibi unsurlar yer alıyor.

Sürdürülebilirliğin İlkeleri:

Sürdürülebilirlik ilkeleri, özellikle gelecek nesiller için huzur dolu bir yaşamın yanı sıra devamı gelecek bir kültür oluşturmayı da amaçlıyor. Sürdürülebilirlik ilkeleri temel olarak üretirken ve tüketirken tüm canlıların haklarına saygı göstermeye dayanıyor. Herkes için daha iyi bir gezegen oluşturmayı amaçlayan sürdürülebilirliğin ilkelerinden bazıları şu şekilde sıralanıyor:

  1. Yalnızca gerektiği kadar satın al ve tüket.
  2. Tüketirken diğer canlıların ihtiyaçlarını da hesaba kat.
  3. Enerjiyi verimli kullan ve yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih et.
  4. Geri dönüşüme katılabilen ürünleri kullan.
  5. Eylemlerinin sonuçlarını hesaba katarak ilerle.
  6. Atık üretimini sıfırla veya atıkları farklı bir fayda üretmek için kullan.

İnsana Çevreye ve Geleceğe duyarlı bir Sürdürülebilirlik…

Hakkımızda

Beşel Ambalaj, 1975'ten bu 
yana ambalajlama, paketleme ve
endüstriyel uygulamalar için
 kullanılan plastik malzemelerin
üretimi alanlarında faaliyet
göstermektedir. 

Bize Ulaşın

©Copyright – 2023 | All Rights Reserved | Powered by Nisayweb